Hoppa till innehåll

NWS Tillblivelse

Det hela startade med föreningen Uisge-Six som betyder livets vatten på Gaeliska. Uisge–Six bestod av åtta medlemmar som träffades regelbundet sex gånger per år. Vänner och bekanta hörde talas om klubben och ville vara med.

Gränsen var dock satt till max åtta eftersom de träffades hemma hos varandra enligt ett rullande schema. Åtta personer är en lagom stor grupp när man skall träffas i hemmet. Efter en tid började Uisge-six diskutera att starta en lite större paraplyorganisation som kunde bli hemvist för andra
klubbar som Uisge-Six. Man skulle då kunna kunna hyra en lokal och träffas alla klubbarna, kanske bjuda in någon intressant person, osv. Så föddes tanken på Nynäshamn Whisky Society – NWS, detta var i början av 2002.

Målsättning sattes till 30-40 medlemmar och man såg framför sig att använda Hantverkargården som klubblokal, den rymde då 50 personer. Genom kontakt med vänner och bekanta skapades en
bruttolista med intressenter. Listan växte och intresset visade sig vara överväldigade stort.

Den 13 september 2002 anordnades en sammankomst för att undersöka intresset om att starta NWS. Då var Hantverkargården redan för liten. Till mötet på FMC, Trehörningen, kom det 127 personer!
Gästerna för kvällen var Magnus Dandanell som berättade om Mackmyra Destilleri samt Tony Magnusson från Nynäshamns Ångbryggeri.

En provning genomfördes med:
– Scapa, 12 år
– Bushmills, 16 år
– Glenmorangie
– Ardbeg, 10 år

Frågan om man skulle starta NWS besvarades med ett rungande JA! En interimsstyrelse tillsattes med uppdrag att ta fram stadgar, verksamhetsplan, budget osv. Den 22 november 2002 hölls ett konstituerande möte med 129 deltagare och då bildades formellt Nynäshamn Whisky Society.

Klicka här för att se vilka som valdes till interimsstyrelse den 13/9 2002.

Samma personer valdes också in i styrelsen den 22/11 2002.